Akademia Muzyki Dawnej
  • Strona główna - O nas
    • Strona główna - o nas
    • Władze
    • Statut
  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • WSPARCIE
  • Galeria
  • Kontakt
Aktualności znajdziesz również na
www.facebook.pl/​AkademiaMuzykiDawnej

21 marca 2022 r., godz. 18.20 i 19.00 Kino Pomorzanin, ul. Gdańska 10 
H.I.F. BIBER - SONATY MISTERYJNE

18.20 - Prelekcja Tajemnice "Zbioru Misyjnego" H.I.F. Bibera
​Prowadzenie - dr Michał Marcinkowski

19.00 - KONCERT
H.IF. von Biber - Sonaty Misteryjne

Wykonawcy:
Michał Marcinkowski – skrzypce barokowe
Matthias Bergmann – viola da gamba
Łukasz Macioszek – violone
Dorota Zimna – klawesyn

=============================================
Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka na organizację warsztatów muzycznych i plastycznych dla dzieci z Ukrainy przebywających w Bydgoszczy.
=============================================

Wstęp wolny. Obowiązują wejściówki:
https://www.kinopomorzanin.pl/.../emd2022-biber-sonaty...



Podczas koncertu zaprezentowany zostanie wybór Sonat ze zbioru H.I.F. Bibera na skrzypce i basso continuo, potocznie nazywanych Sonatami Misteryjnymi lub Różańcowymi, w wersji oryginalnej - skrzypcowej oraz w transkrypcji na violę da gamba:

     Sonata I - Zwiastowanie NMP, Sonata III - Narodzenie Pana Jezusa, Sonata VI - Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
     Sonata IX - Droga krzyżowa, Sonata X - Ukrzyżowanie, Sonata XII - Wniebowstąpienie Jezusa, Sonata XIII - Zesłanie Ducha Świętego

Wszystkie Sonaty otwierają niezwykle charakterystyczne wizerunki obrazujące tajemnice różańca, prawdopodobnie wycięte z karty regulaminowej salzburskiego bractwa różańcowego. Biber zastosował w tych Sonatach rzadko używaną technikę skordatury, polegającą na nastrojeniu skrzypiec w innym niż standardowy, kwintowy strój.
Heinrich Ignaz Franz Biber był jednym z wiodących wirtuozów skrzypiec XVII wieku. Mniej znany jest fakt, iż Biber rozpoczynał karierę muzyczną jako gambista. Większość Sonat Różańcowych może być z powodzeniem wykonana na violi da gamba, której bogate, dźwięczne brzmienie doskonale pasuje do tej muzyki.
Program koncertu obejmuje wybrane Sonaty różańcowe, których część będzie wykonana na skrzypcach z zastosowaniem oryginalnej skordatury, a część w transkrypcji na violę da gamba. Solowym partiom towarzyszy oczywiście partia basso continuo, realizowana podczas koncertu na klawesynie oraz basowym instrumencie strunowym – violone.

O wykonawcach:
Michał Marcinkowski (skrzypce barokowe) – bydgoszczanin, doktor sztuk muzycznych, jest podwójnym absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – w specjalnościach skrzypce w klasie prof. Henryka Keszkowskiego oraz skrzypce barokowe w klasie Irmgard Schaller oraz Daniela Deutera. Od 2007 r. pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, od 2010 r. na stanowisku muzyka – solisty w grupie drugich skrzypiec. Jest wykładowcą w Katedrze Klawesynu, Organów I Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, członkiem m.in. zespołów Intemperata oraz Capella Thoruniensis. W roku 2016 dołączył do znakomitego polskiego zespołu muzyki dawnej Arte dei Suonatori, z którym koncertował na międzynarodowych festiwalach takich jak Opera Rara oraz Misteria Paschalia w Krakowie czy festiwalach w Tallinnie, Rydze i Kopenhadze. Nagrywał także dla polskiego i duńskiego radia oraz francuskiej telewizji Mezzo TV.
Matthias Bergmann (viola da gamba) - studiował wiolonczelę współczesna i barokową w Monachium, Lubece i Frankfurcie oraz Violę da Gamba we Frankfurcie, Bremie i Bazylei. Obecnie mieszka w Mannheim. Pełni funkcję pierwszego wiolonczelisty w Orchestre des Pfalztheaters Kaiserslautern. Regularnie współpracuje jako gambista lub wiolonczelista z wieloma innymi orkiestrami i zespołami, takimi jak Akademie für Alte Musik Berlin, Konzerthausorchester Berlin, Freiburger Barock Consort, Staatsoper Stuttgart, il Gusto Barocco Stuttgart, Saarländisches Staatstheater, Nationaltheater Mannheim. Występuje na różnych festiwalach, takich jak Bachfest Leipzig, Musikfest Stuttgart, Heinrich Schütz Musikfest i Schwetzinger SWR Festspiele. Brał także udział w wielu produkcjach radiowych.
 Łukasz Macioszek (violone)  – absolwent w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie kontrabasu Joanny Krempeć-Kaczor oraz w klasie kontrabasu barokowego/violone Chrstiana Zincke. Aktualnie doskonali swoje umiejętności w klasie violone Margharet Urquhart w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Już na drugim roku studiów rozpoczął współpracę z Orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy. Współpracował również z innymi orkiestrami, m.in. Filharmonii Pomorskiej, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, czy Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej oraz z takimi zespołami jak Ensemble Inégalité, Lutatic Quartet, Nova Quartet, Interperata, Raffa Quartet. Na stałe związany z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.
Dorota Zimna (klawesyn) – bydgoszczanka, doktor sztuk muzycznych, Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klawesynu prof. dr hab. Urszuli Bartkiewicz (dyplom z wyróżnieniem) i Podyplomowych Studiów Instrumentalistyki w tej samej uczelni. Jest wykładowcą w Katedrze Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej AMFN w Bydgoszczy. Występowała jako solistka i kameralistka w całej Polsce, jak też w Niemczech, Włoszech, Belgii, Czechach i na Ukrainie. Współpracuje z wieloma zespołami, m.in. z orkiestrami Akademia für Alte Musik Berlin, Neue Düssseldorfer Hofmusik, Capella Bydgostiensis oraz zespołem Intemperata. W 2016 roku ukazała się jej książka Wariantywność Obsady w twórczości instrumentalnej François Couperina. wraz z płytą François Couperin – Compositeur Royal. Od 2018 roku jest prezesem Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej oraz Kino Pomorzanin
Partner wydarzenia: Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy

​

​5 września 2021r., godz. 18.00, Kino Pomorzanin, ul. Gdańska 10 
NOWY BACH

Obraz
   
Andreas Borregaard - akordeon

Arte dei Suonatori Orkiestra w składzie:
Aureliusz Goliński (lider), Ewa Golińska, Michał Marcinkowski,
Łukasz Strzelczyk, Zofia Wojniakiewicz - skrzypce

Natalia Reichert - altówka
Maciej Łukaszuk - wiolonczela
Anna Bator - kontrabas

Program:
J.S. Bach (1685 – 1750) - Koncert klawiszowy g-moll (BWV 1058)
J. Ch.F Bach (1732 – 1795) - Sinfonia d-moll (HW 1/3)
C.P.E. Bach (1714 – 1788) - Sinfonia E-dur (Wq 182/6)
J.S. Bach (1685 – 1750) - Koncert klawiszowy A-dur (BWV 1055)
​


W muzyce barokowej często zdarza się, że instrumentarium nie jest precyzyjnie określone. Kompozytor pozostawia wykonawcy pewną dowolność w wyborze instrumentu. Doskonałym przykładem jest używanie przez Jana Sebastiana Bacha określenia “Clavier”, które oznacza dowolny instrument klawiszowy. Prezentowany projekt będzie interpretacją owej dowolności z punktu widzenia muzyka żyjącego w XXI wieku. Program uzupełnią dwie symfonie na orkiestrę smyczkową skomponowane przez synów lipskiego mistrza. CPE Bach jest twórcą 6 symfonii na smyczki zwanych hamburskimi. Najeżone trudnościami technicznymi i charakterystycznymi nagłymi zwrotami melodycznymi i dynamicznymi stanowią doskonałą okazję do wirtuozowskich popisów całej kameralnej orkiestry smyczkowej.

Wstęp wolny. Wejściówki: https://www.kinopomorzanin.pl/events/nowy-bach

____________________________________________________________________________________________________________
​
​3 października - 7 listopada 2020r.
2 edycja festiwalu Bydgoska Scena Barokowa!  

Jesienią legendarne bydgoskie Kino Pomorzanin po raz drugi stało się sceną dla muzyki dawnej. Program II edycji festiwalu obejmował 7 koncertów, prezentujących muzykę od XI aż do początków XIX wieku.
Różnorodność, ambicja i odkrycia – to trzy słowa mogące scharakteryzować
twórców festiwalu Bydgoska Scena Barokowa, który po raz drugi odbył się i w Bydgoszczy.
Różnorodność – gdyż program nie zamyka się jedynie w tym, co rozumiemy pod nazwą „muzyka barokowa” i zawiera zarówno średniowieczne lamentacje niemal sprzed 1000 lat, jak i bliższą naszym czasom muzykę poprzedników Fryderyka Chopina z początków XIX wieku.
Ambicja – ponieważ festiwal aspiruje do tego, by stać się jednym z ważniejszych wydarzeń muzycznych w swoim regionie oraz by zaistnieć w kręgu melomanów i wykonawców muzyki dawnej.
Odkrycia – bo podobnie jak w roku 2019, w programie znalazły się dzieła niezwykle rzadko wykonywane oraz prapremiera dzieła, które nie doczekało się jeszcze współczesnej realizacji. Na zakończenie festiwalu wykonana została opera „Filandro” Nicoli Porpory – dzieło, które czekało na powrót na scenę 273 lata.
Strona festiwalu https://www.bydgoskascenabarokowa.pl/
Facebook https://www.facebook.com/bydgoskascenabarokowa
​
_________________________________________________________________________________________

28 września - 9 listopada 2019 r.​

Jesienią 2019 r. odbyło się wyjąkowe wydarzenie - pierwsza edycja festiwalu Bydgoska Scena Barokowa!!!
BSB to jedyne tej rangi wydarzenie w regionie poświęcone muzyce dawnej wykonywanej na instrumentach historycznych.
Każdy z pięciu koncertów pierwszej edycji BSB odbył się w legendarnym 
Kinie Pomorzanin.
Zapraszany na stronę festiwalu:
www bydgoskascenabarokowa.pl


​​
____________________________________________________________________________________________________________________________________

22 kwietnia 2019 r. 
Duelli Barrocchi - Duety Barokowe
​

Zapraszamy na drugi koncert z cyklu Duelli Barrocchi!
sobota, 13 kwietnia 2019 stycznia 2017, godz. 19.00
Dom Polski, ul. Grodzka 1 w Bydgoszczy


​czytaj więcej...


​
​
Obraz
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

21 marca 2019 r.
Ecco la Primavera​


​21 marca to 334. urodziny Jana Sebastiana Bacha, pierwszy dzień wiosny
i Europejski Dzień Muzyki Dawnej!
Zapraszamy do świętowania razem z nami podczas
​uroczystego koncertu w
Domu Polskim w Bydgoszczy!

czytaj więcej...


​
Obraz
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

7 marca 2019 r. 
Duelli Barrocchi - Duety Barokowe
Obraz


​
Duelli Barrocchi - Duety Barokowe to cykl koncertów
prezentujący charakterystyczne dla muzyki barokowej
​współbrzmienie dwóch głosów - wokalnego
i instrumentalnego z towarzyszeniem basso continuo.
​Pierwszy duet stworzą  sopran i skrzypce...


7 marca 2019 stycznia 2017, godz. 19.00
Dom Polski, ul. Grodzka 1 w Bydgoszczy


Czytaj więcej...
​
_________________________________________________________________________________________

22 marca 2018 r.

Via Crucis - koncert pasyjny
​
Obraz
​Dom Polski, ul. Grodzka 1, Bydgoszcz, 22 marca 2018 r., godz. 19.00
bilety normalne - 20 zł / bilety ulgowe 10 zł

Muzycy stowarzyszeni w Akademii Muzyki Dawnej przygotowali na czas postu muzyczną alegorię Drogi Krzyżowej, na którą składać się będą kompozycje twórców związanych z kręgami muzycznymi krajów katolickich, takich jak Włochy oraz Imperium Habsburgów. 

Koncert w ramach Europejskiego Dnia Muzyki Dawnej (earlymusicday.eu)


czytaj więcej...
​
Jeśli chcesz zostać naszym MECENASEM i wspomóc nasz projekt lub zakupić bilety zapraszamy na zrzutkową stronę AMD

__________________________________________________________________________________________________________

17, 18, 25 marca 2018
Stabat Mater

Obraz
17 marca 2018 r. - Kościół pw. Św. Mikołaja (Fordon, Bydgoszcz); godz. 19:15
18 marca 2018 r. - Kościół pw. Św. Antoniego (Czyżkówko, Bydgoszcz); godz. 16:00
​25 marca 2018 r. - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw (Markowice); godz. 15:00


czytaj więcej...

17 listopada 2017
Marek Przywarty - recital klawesynowy

Obraz
Mamy przyjemność zaprosić wszystkich miłośników muzyki dawnej, a w szczególności niepowtarzalnego brzmienia klawesynu, na Recital w wykonaniu młodego klawesynisty i organisty - Marka Przywartego.
​W jego wykonaniu zabrzmią utwory mistrzów muzyki klawiszowej, m.in. Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Jacoba Frobergera, Jean-Philippe'a Rameau. 


​czytaj więcej...

24 VI - 1 VII 2017
​XI Letnie Kursy Metodyczne Muzyki Dawnej

9 maja 2017
Koncert z różą

Obraz
Zapraszamy wszystkich melomanów na kolejny koncert Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej. Tym razem Stowarzyszenie dołącza do koncertów maryjnych w katedrze, organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy w tym roku już po raz siódmy.
czytaj więcej...

26 marca 2017
Stabat Mater

Obraz
Dziennikarka (sopran) i pracownik skarbówki (kontratenor) - spotkali się na dworcu PKP. Pod automatem z kawą ustalili, że marzą od lat o wykonaniu Stabat Mater Pergolesiego. Ćwiczyli po cichu, w domowych pieleszach. A teraz spełniają marzenia.
czytaj więcej...

19 stycznia 2017
przygotowując Salve Regina

Obraz
Zwykle pokazujemy zdjęcia z koncertu, tym razem jednak Anna Łukaszewicz odwiedziła nas z aparatem w przeddzień. Tak powstawał koncert Salve Regina​.
zobacz zdjęcia...

16 stycznia 2017
Salve Regina w TVP Bydgoszcz

Obraz
Koncert Salve Regina już za nami. Dziękujemy wspaniałej i wiernej publiczności za przybycie. Powoli już zaczynamy rozpoznawać twarze, chyba wkrótce będziemy mogli zorganizować spotkanie zapoznawcze i porozmawiać.
czytaj więcej...

15 stycznia 2017
Salve Regina

Obraz
Koncert Salve Regina rozpocznie nowy cykl Wieczorów Muzycznych przygotowanych przez Akademię Muzyki Dawnej. W czasie spotkań będziemy za pomocą muzyki oglądać z różnych stron zjawiska które nas otaczają. Gościem specjalnym pierwszego Wieczoru Muzycznego będzie sopranistka Lucyna Białas.
czytaj więcej...

19 czerwca 2016 r.
koncert english EVENING

afisz koncert english evening 19 czerwca godzina 19 kościół garnizonowy, ul. Bernardyńska 2, Bydgoszcz
W niedzielny wieczór doświadczymy pełnego spektrum emocji. Przejrzysty i dźwięczny sopran Krystyny Nowak – solistki Opery Nova, w połączeniu z brzmieniem dawnych instrumentów przeniesie nas do barokowej Anglii.
czytaj więcej...

15 maja 2016 r.
Ruszamy z drugą edycją stażu w ramach
Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej

Oferujemy staż w Biurze Organizacyjnym Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej.
​W ramach wykonywanej pracy stażyści będą wykonywać następujące zadania:
  • udzielanie informacji; kontakt z uczestnikami i wykładowcami (również w j. angielskim)
  • pomoc logistyczna
  • przygotowanie sal do zajęć
  • obsługa multimediów w czasie wykładów
  • publikacja treści w portalach społecznościowych na stronie LKMMD
  • edycja programów koncertowych i dyplomów uczestnictwa
  • przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej wśród uczestników
  • tworzenie dokumentacji audiowizualnej w czasie trwania kursów
czytaj więcej...

17 kwietnia 2016
Koncert kwartetu
SpecBrass

Obraz
Czwórka muzyków ukrytych na co dzień w orkiestronie bydgoskiej Opery Nova wystąpiła 17 kwietnia na koncercie w bydgoskim kościele garnizonowym. Zagrali muzykę od renesansu do romantyzmu.
czytaj więcej...


18 lutego 2016
Stażysta Arte Dei Suonatori

Obraz
Michał Marcinkowski wygrał staż w orkiestrze Arte Dei Suonatori. Jego uczestnictwo w Arte Dei Suonatori Masterclasses zaowocowało propozycją półrocznej współpracy z najlepszą polską orkiestrą barokową. Michał jest absolwentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
czytaj więcej...

13 lutego 2016
koncert Trio w Dawnym Stylu

Z materiałów promocyjnych:
"Zdobywcy III Nagrody Forum Kameralnego Muzyki Dawnej w Poznaniu w 2014 roku zaprezentują repertuar z epoki baroku i klasycyzmu wykonywany na historycznych instrumentach. Spróbują odpowiedzieć na pytanie jaką funkcję mogła pełnić muzyka kameralna w dawnych czasach, gdy arystokracja nie poświęcała czasu na pracę zarobkową, a kontakty towarzyskie i rozrywki odbywały się „tu i teraz”, w realnym – nie wirtualnym – świecie.
czytaj więcej...

5 lipca 2015
Zadanie Staż w sektorze kultury  w ramach IX Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej

Obraz
Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej jako partner organizacyjny Fundacji Bednarska przy tworzeniu IX Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej zrealizowało zadanie pt. Staż w sektorze kultury.
Przeprowadziliśmy rekrutację wśród studentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Uniwersytetu Warszawskiego.

czytaj więcej...


31  kwietnia 2015
​Sesja nagraniowa polskiej muzyki barokowej

Polska muzyka barokowa nie doczekała się wielu publikacji. Wielokrotnie podczas koncertów przekonaliśmy się, ze w niczym nie ustępuje ona utworom włoskim z XVII wieku, a nawet jest nam bliższa, ponieważ słychać w niej elementy swojskiej melodyki i rytmiki ludowej.
czytaj więcej...

22 grudnia 2015 r.
Oratorium Mesjasz

Obraz
Stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej tym razem zadziałało poza granicami Bydgoszczy.
​Przy współpracy z Fundacją o.to.ja z Warszawy podjęliśmy się wykonania prawie całego oratorium Mesjasz G.F. Haendla. Koncert odbył się 22 grudnia w Kościele pw. Stygmatów św. Franciszka w Warszawie.

czytaj więcej...

26 kwietnia 2015 r.
Vivaldi na wiosnę

Obraz
Bardzo wiosenny koncert, którego głównym bohaterem jest Antonio Vivaldi. Wystąpili na nim członkowie stowarzyszenia w składzie:
Helena Bregar - sopran, Magdalena Sikorska - flet traverso, Michał Marcinkowski, Ewa Żołyniak-Adamska, Natalia Pawłowska - skrzypce barokowe, Anna Stankiewicz - altówka barokowa, Anna Szul, Ewa Witczak - wiolonczela barokowa (solistki koncertu wiolonczelowego), Dorota Zimna - klawesyn, Tomasz Leszczyński - kontrabas.
Plakat przygotował Szymon Milner, który jest również autorem loga stowarzyszenia. 
Dziękujemy wspaniałej bydgoskiej publiczności za przybycie oraz za wsparcie finansowe, o którym kilka słów poniżej.

czytaj więcej...

21 grudnia 2014 r.
Koncert na Boże Narodzenie

Obraz
Działalność koncertową w roku 2014 stowarzyszenie Akademia Muzyki Dawnej zakończyło koncertem świątecznym podczas którego wystąpili członkowie organizacji.
czytaj więcej...

14 grudnia 2014 r.
BuxWV - Buxtehude i Bach

Obraz
Koncert w Kościele Garnizonowym w Bydgoszczy we współpracy z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego.
Koncert poprowadził Damian Borowicz.

czytaj więcej...


30 listopada 2014 r.
Porpora - koncert muzyki dawnej

Obraz
Nicolo Porpora - mistrz nad mistrzami. Nauczyciel Farinellego i Josepha Haydna. Konkurował z Haendlem i Hassem pisząc swoje opery. Podczas przygotowanego koncertu zaprezentowaliśmy trzy Sinfonie z opusu drugiego przy wykorzystaniu barokowego instrumentarium.
​czytaj więcej...

18 października 2014 r.
Koncert ADM w Służewskim Domu Kultury

Obraz
Drugi koncert stowarzyszenia i od razu w stolicy. Baroque Session to pierwszy koncert  cyklu prezentującego muzykę dawną w Służewskim Domu Kultury - obiekcie, który wzbudził ogromne zainteresowanie swych architektonicznym projektem.
czytaj więcej...

28 września 2014 r. 
Koncert Inauguracyjny

Obraz
Członkowie stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej zaprezentowali się bydgoskim słuchaczom podczas Koncertu Inauguracyjnego, który odbył się w Kościele Garnizonowym pw. NMP Królowej Pokoju w Bydgoszczy.
czytaj więcej...


strona główna - o nas | zrobiliśmy | wsparcie | galeria | kontakt
Wspierane przez Stwórz własną unikalną stronę internetową przy użyciu konfigurowalnych szablonów.